Strony randkowe, a pandemia – jak znaleźć drugą połówkę?

Wzrasta liczba zaszczepionych, zaczynamy wyruszać w świat, a randkowanie w prawdziwym życiu w końcu znów stało się możliwe! Pandemia zmieniła wiele rzeczy, również w kwestiach randkowania; jednak to, co pozostało niezmienne to fakt, że poznawanie wartościowych ludzi cały czas jest cholernie trudne. Ale hej! Na pomoc przychodzą nam portale randkowe, które są pomocne nie tyle z znalezieniu idealnego partnera czy drugiej połówki, ale też w celu nawiązania nowych znajomości z ludźmi z całego świata. Korzystanie z aplikacji randkowych przeszło już do porządku dziennego, a randki internetowe stały się czymś tak powszechnym, że każdy ma kilka historii z tym związanych.

Większość doświadczonych singli wie, że kultura randkowania dzieli się na dwa obszary: pierwszy, to szukanie długoterminowych relacji, poznawanie ludzi, którzy chcą stworzyć coś trwałego i prawdziwego. Drugi zrzesza osoby, które pragną posmakować życia, zabawić się i nabrać nowych doświadczeń. Większość internetowych serwisów randkowych jest mieszanką obu, a przez to, że poznawanie ludzi przez Internet stanowi niezmienną praktykę od prawie 20 lat, społeczeństwo w większości postrzega serwisy randkowe, jako normalny sposób na znalezienie miłości (tej prawdziwej, a także tej na jedną noc).

No dobrze, ale co jeżeli szukasz poważnego związku na długie lata? Co, jeśli po prostu nie chcesz już nigdy więcej być sam w Walentynki? Co zrobić, jeśli cały czas chodzisz na luźne randki, z których nie wynika nic konkretnego? Prawdopodobnie Twoją pierwszą myślą, jest chęć zalogowania się na znanych portalach, takich jak Tinder i Badoo, ale uważaj – najpewniej nie znajdziesz tam tego, czego szukasz. Rozejrzyj się wokół i nie zapominaj, że istnieje jeszcze mnóstwo innych serwisów, które mogą wykonać swoje zadanie o wiele lepiej!

Czy strony randkowe mogą Ci pomóc z znalezieniu miłości?

Długoterminowy potencjał portali randkowych w Polsce wciąż budzi wątpliwości, a ludzi przesyłający sobie aplikacje randkowe nie zawsze wierzą to, że można poznać tam prawdziwych ludzi. Jednak nowe statystyki dowodzą, że relacje, które rozpoczęły się online, mogą mieć silniejsze podstawy niż te, które rozpoczęły się offline – jak się okazuje, portal randkowy może być idealnym miejscem do poznania nowych osób! Badanie z 2017 r. cytowane w MIT Technology Review wykazało, że ludzie, którzy spotykają się online, są bardziej kompatybilni i mają większe szanse na zdrowy związek, jeśli się na niego zdecydują. Jeśli twoim celem jest małżeństwo, z przyjemnością dowiesz się, że według innego badania, pary heteroseksualne, które spotkały się online, brały ślub szybciej niż pary, które spotykały się offline. Tak czy inaczej, randki online wydają się być dobrym pomysłem na satysfakcjonujący, długotrwały związek, niezależnie od tego, czy przerodzi się on w  małżeństwo, czy nie.

Nikt nie mówi, że randki online są receptą na wszystko, ale badania udowadniają, że osoby, które rejestrują się na portalach randkowych, są bardziej gotowe do ustatkowania się (jeżeli taki jest ich cel). Odpisywanie na wiadomości, a nierzadko także wypełnianie kwestionariuszy przy rejestracji, wymagają przemyślanych odpowiedzi i zaangażowania, a to już świadczyć może o emocjonalnej dojrzałości.

Pandemia spowodowała, że ludzie odcięli się od kontaktów z innymi, nierzadko nawet z własną rodziną. Ale jesteśmy zwierzętami stadnymi – taki stan rzeczy nie mógł trwać wiecznie. W 2020 roku zanotowano olbrzymi wzrost liczby rejestracji w randkowych aplikacjach: nieważne, czy były to logowania spowodowane nudą, czy chęcią przytulenia się do kogoś przed zaśnięciem: matematycznie, szanse na spotkanie z kimś wyjątkowym, wzrosły wielokrotnie, gdyż liczba użytkowników chętnych na rejestrację na portal randkowy jeszcze nigdy nie była tak wysoka!

W końcu, doczekaliśmy się jednak światełka w tunelu: pandemia chyli się ku końcowi, a randki wracają do swoich naturalnych okoliczności (czyli nierzadko słabo oświetlonego baru z gównianym piwem). Zamiast włączać funkcję wideo, ludzie uzupełniają garderobę i to bynajmniej nie o dresowe spodnie. Single ruszają na ,,prawdziwe” łowy.

Ale nie wolno zapominać, że covid zmienił randkowanie na zawsze. Nie tylko dlatego, że wcześniej nikt nie zamieszczał w swoich internetowych profilach zdjęć w maseczkach chirurgicznych lub fraz ,,w pełni zaszczepiony”. Przede wszystkim, to nasze umiejętności komunikacyjne zostały zmuszone do ewolucji. W roku, w którym większość ludzkich interakcji mogła być zrealizowana tylko na ekranie, ludzie dość szybko musieli nauczyć się wyrażać swoje granice i prowadzić poważne rozmowy (np. o dystansie społecznym). Niepokój związany z koronawirusem stał się naturalnym początkiem konwersacji i uniwersalnym sposobem na nawiązanie więzi. Faktem jest, że coraz więcej samotnych osób może teraz czuć się bardziej komfortowo, zagłębiając się w głębsze tematy z kimś, kogo poznali w Internecie – a to świetna informacja dla łowców poważnych związków.

Część ekspertów uważa, że ta uczciwość i szczerość skończą się, gdy wszystko wróci do normy, ale miejmy nadzieję, że tych agresywnie napalonych ludzi trochę ubędzie. Jednak trzeba docenić plusy mijającej pandemii: izolacja zmusiła wiele osób do uświadomienia sobie, że w rzeczywistości chcą oni prawdziwych, trwających relacji i jakościowego towarzystwa, niż ,,łupu” na jedną noc. Coraz więcej randkowiczów mówi, że są otwarci na zdanie „zobaczymy, dokąd to zmierza”, mimo iż przed pandemią, nawet nie dopuszczali do siebie myśli o stworzeniu czegoś trwałego. Oznacza to, że nawet w aplikacji randkowej, która ma reputację tej od przygodnego seksu i niezobowiązujących spotkań, możesz znaleźć dzisiaj prawdziwą miłość.

Powinniśmy również pamiętać, czego nauczyliśmy się podczas randek w erze dystansu społecznego: nigdy nie musisz od razu spotykać się ze swoim ,,matchem”. Czyjaś chęć długiego pisania z tobą SMS-ów lub dzwonienia na FaceTime to dość wyraźny sygnał, że naprawdę chcą dowiedzieć się o Tobie więcej. To przydatne doświadczenie: bo nawet jeśli dystans społeczny nie jest już tak wiarygodną wymówką jak w 2020 roku, ktoś, kto naciska na Ciebie, abyś się z nim spotkał zanim będziesz na to gotowy, prawdopodobnie nie jest materiałem na długoterminową relację.

Rozwodnicy i samotni rodzice również mają szczególnie wysoki niewykorzystany potencjał w internetowych serwisach randkowych. Co prawda, bycie w grupie osób powyżej 60. roku życia może trochę zawężać możliwości wyboru – ale randki online mogą udowodnić, że ilość dojrzałych singli szukających miłości jest o wiele większa niż mogłoby się wydawać! Osoby powyżej 50. roku życia mają przewagę nad młodszą grupą w tym sensie, iż wiele osób w wieku 20 i 30 lat po prostu nie jest gotowych na ustatkowanie się. Ludzie dojrzali i starsi, dłużej zastanawiają się nad potencjalnym związkiem, są bardziej świadomi swoich emocji i uczuć. Mając doświadczenie życiowe i prawdopodobnie poprzednie małżeństwa za pasem, mają świadomość, na jakie czerwone flagi uważać, ale przede wszystkim – doskonale wiedzą, czego chcą. W tym kontekście, młodzież i młodzi dorośli, nawet jak się w kimś zakochają, nigdy do końca nie są pewni, czy to ,,to”: przecież jest jeszcze tyle niesprawdzonych opcji.

Jak te wnioski mają się do wyboru serwisu randkowego? Cóż, to proste: jeżeli chcesz zaangażowania, serwis randkowy z płatną subskrypcją może pomóc wyeliminować ludzi, którzy nie zamierzają płacić comiesięcznej raty, by stworzyć prawdziwy związek.

Co sprawia, że niektóre serwisy randkowe są lepsze niż inne?

Wiele osób poszukujących miłości w internecie nie wie dokładnie czego szukaćCzy musimy w ogóle zagłębić się w to, dlaczego Tinder to strzał w kolano? Czy znamy chociaż jedną osobę, która nigdy nie założyła tam profilu i nie próbowała znaleźć prawdziwej miłości, przesuwając palcem w prawo jak szalona, tylko po to by ostatecznie poznać ludzi, którzy… „nie szukają zaangażowania?” Jasne, można usłyszeć również szczęśliwe historie poznania dzięki tej aplikacji, ale szczerze mówiąc, one musiały się zdarzyć: to kwestia tylko i wyłącznie statystyki.  

Single szukający czegoś poważnego, bardzo szybko zniechęcą się witrynami, które dają im tylko ograniczoną liczbę ,,matchów” dziennie. Jednak wybieranie stron, które zmuszają do selektywności, tak naprawdę zwiększa koncentrację na tym, czego naprawdę szukasz w idealnym dopasowaniu – może być więc bardziej efektywne.

Jeżeli jednak taki model witryny do Ciebie nie przemawia i wolałbyś mieć możliwość przeglądania profili z całej puli randkowej, powinieneś szukać stron, które dadzą Ci pełen obraz Twojego rozmówcy. Na podstawie odpowiedzi, których udzielisz w początkowym kwestionariuszu, system starannie wyselekcjonuje dla Ciebie odpowiednie osoby, których odpowiedzi były takie same. Taki ranking zgodności nie tylko pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo czasu, ale także sprawi, że nie będziesz się frustrował bezsensownymi rozmowami z nieodpowiednimi ludźmi. Dodatkowo, sam zobaczysz, ile osób poważnie traktuje obecność w danym serwisie i ile wysiłku wkładają w stworzenie swojego profilu.

Eksperci już jakiś czas temu odkryli, że wśród młodych ludzi, światopogląd jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze partnera. Kwestie praw kobiet, chodzenie na wybory, zainteresowanie bieżącą polityką, to tematy które definiują, czy dana rozmowa przejdzie na dalszy etap. Oprócz procentu zgodności, ważne jest również to, co dla danej osoby jest zupełnie nieistotne – zdefiniowanie tych obszarów pozwoli nie utknąć na pierwszej randce z kimś, kto zupełnie do nas nie pasuje.

Randki online: lepsze niż przypadkowe spotkanie?

Teoretycznie, kwestionowanie zasadności związku z kimś, kto pokazuje tylko swoje najlepsze ja, wydaje się być sensowne: przecież nikt nie jest idealny! Ale w praktyce, o ile więcej informacji otrzymasz od podpitej osoby, która podrywa Cię w barze? W tym kontekście, serwisy randkowe mają przewagę: pozwalają swoim użytkownikom wyrażać się za pomocą słów— na swoim profilu możesz umieścić wszystko: od ulubionych filmów, do wymarzonego miejsca, w którym chciałbyś spędzić emeryturę. Taka ilość informacji ma potencjał, by zapobiec przyszłym konfliktom i niezgodności charakterów.

A jaki jest najlepszy sposób na przyciągnięcie szczerych, dopasowanych ludzi? To proste: bądź autentyczny. Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrealizować w praktyce, szczególnie gdy Twoja szczerość może zniechęcić ,,tego jedynego” do przesunięcia w prawo. Ale z drugiej strony, zdajesz sobie sprawę, że kłamstwo w kwestionariuszu zgodności prawdopodobnie nie doprowadzi do zdrowego związku. Dobrze jest pamiętać, że ludzie, których przeraża twoja szczerość, i tak nie są idealnymi kandydatami na potencjalnych partnerów. Tak więc warto jest stworzyć swój profil bez oszukiwania innych o Twoim wzroście czy wadze, a jestem pewna, że na spotkanie drugiej osoby, z którą świetnie spędzi Ci się czas, nie trzeba będzie długo czekać.