W świecie Tindera i Badoo ciężko jest wyobrazić sobie sposób jak lepiej poznać nowych ludzi niż podczas randkowania w Internecie. Sprośne wiadomości, wysyłanie sobie seksownych zdjęć i wideo i w końcu umówienie się na randkę (a być może nawet umówienie się na seks!) na żywo to coś, co przeżył prawie każdy z nas.
Najnowsze badania nad atrakcyjnością, siłą perswazji i tego, co sprawia, że związki są udane, mogą nam wiele powiedzieć o tym, jak korzystać z aplikacji randkowych.
Jeśli czujesz, że randkowanie online to niekończący się labirynt albo nierozwiązywalna zagadka w poszukiwaniu tej ,,drugiej połówki”- cóż, nie jesteś sam.
Wiele badań naukowych wykazało, że chociaż ludzi korzystających z internetowych serwisów randkowych jest coraz więcej, a odsetek osób, które uważają, że jest to dobry sposób na poznawanie ludzi rośnie — ponad jedna trzecia (!) osób, które deklarują, że są internetowymi randkowiczami, nie spotkało się z nikim, kogo poznali w sieci.
Randki online nie są dla osób o słabym charakterze, lub tych, którzy się łatwo się zniechęcają. Jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie badań nad randkami online stwierdza: „Jest takie stare powiedzenie, że trzeba pocałować wiele żab, aby znaleźć księcia – i myślę, że to naprawdę odnosi się także do randek online”.
Co o randkowaniu online mówi nauka? Istnieje wiele artykułów, których analiza opiera się na badaniu interakcji społecznych i czynników wpływających na ilość i bliskość naszych relacji. Psychologia może więc znakomicie wyjaśnić dynamikę randek online.
Randkowanie online znacząco różni się od spotkania z kimś w prawdziwym życiu
Pod wieloma względami randki online to zupełnie inny rodzaj relacji, niż spotkanie kogoś w prawdziwym życiu — nie można jednak zapomnieć o wielu punktach wspólnych. Naukowcy zwracają uwagę, że pojęcia „randki przez Internet” czy też ,,randki online” są w rzeczywistości nieco mylące. Używamy tego terminu w znaczeniu „spotkanie online”, niezależnie od tego, czy odbywają się one za pośrednictwem strony randkowej, czy aplikacji randkowej.
Zazwyczaj, już coś wiesz o ludziach poznanych przez Internet. Być może przeczytałeś informację na ich profilu lub prowadziłeś z nimi długie rozmowy, trwające już jakiś czas.
Podobnie, gdy spotykasz kogoś offline, możesz mieć sporo informacji o tej osobie (na przykład, jeżeli jest to randka, którą zorganizowali wam wspólni znajomi), lub możesz wiedzieć bardzo niewiele (jeśli, powiedzmy, wychodzisz z kimś, kogo poznałeś w barze lub na imprezie).
„Pomysł na randki online wcale nie jest nowy” – mówi ekspertka z Uniwersytetu w Antwerpii, pracująca nad doktoratem z zakresu studiów nad relacjami. Jej badania skupiają się obecnie na randkowaniu online, w tym na badaniu, które wykazało, że wiek był jedynym wiarygodnym wskaźnikiem tego, co sprawiło, że randkowicze online byli bardziej skłonni do spotkań.
,,Ludzie od zawsze korzystali z pośredników, takich jak matki, przyjaciele, księża lub członkowie plemienia, aby znaleźć odpowiedniego partnera” – mówi doktorantka. Różnica między tym staromodnym sposobem, a randkami online to właściwie tylko warstwy anonimowości, które towarzyszą spotkaniom przez Internet.
Jeśli spotykasz kogoś za pośrednictwem przyjaciela lub członka rodziny, samo posiadanie tego kontaktu z osobą trzecią jest sposobem na potwierdzenie pewnych cech tej osoby (wygląd fizyczny, wartości, cechy osobowości itd.).
Przyjaciel niekoniecznie musi mieć rację, ale jednak umawia cię z kimś, o kim myśli, że Ci się spodoba. A randki online? „Ludzie umawiający się na randki za pośrednictwem aplikacji, pozostają dla siebie obcy, aż do momentu, gdy zdecydują się spotkać w prawdziwym życiu”.
Jeśli chodzi o relacje, niektóre rzeczy trzeba robić w staromodny sposób
Są pewne rzeczy dotyczące potencjalnego partnera, których po prostu nie możesz dowiedzieć się z przeanalizowania jego profilu lub czatu online. Czy dobrze się Wam rozmawia? Czy się razem śmiejecie? Czy lubicie swoje towarzystwo? Czy czujesz, że jesteś lepszą osobą, gdy jesteś z tą drugą osobą?
„Tych rzeczy, które naprawdę mają znaczenie przy tworzeniu relacji, po prostu nie można przeczytać na czyimś profilu” – mówią eksperci. Potwierdzają to badania psychologiczne: wyżej wymienione czynniki to fundamenty, na których oparta jest dobra i zdrowa relacja.
Randki online to naprawdę świetny sposób na otwarcie się na ludzi, na poznawanie i umawianie się z nowymi osobami. Żyjemy w czasach, gdy te możliwości są wręcz nieograniczone. Nie można tego nie docenić.
Jak więc korzystać z serwisów randkowych tak, by znaleźć miłość?
Nie ma wielu badań, które szczegółowo zanalizowałyby rezultaty randek online, ale istnieją dziesięciolecia badań nad tym, dlaczego niektóre związki układają się dobrze i co łączy ludzi w pierwszej kolejności.
,,Większość tego, co możemy powiedzieć o randkach online, to analiza i rozszerzenie wiedzy wyników z innych rodzajów badań” – mówią naukowcy.
W 2015 roku zestawiono ponad 4000 badań z zakresu psychologii, socjologii, neurokognitywistyki i innych dyscyplin. Dzięki tym analizom, opracowano serię wytycznych dotyczących tego, jak skonfigurować profil, jak wybierać dopasowania i jak podchodzić do interakcji online.
Niestety – nawet założenie profilu randkowego w ściśle określony sposób, nie gwarantuje spotkania z miłością swojego życia. Jednak lata pracy nad dynamiką relacji dostarczają nam bardzo wiele cennych wskazówek, jak decydować o tym, z kim się spotkać. Według badaczy, ,,istnieją drobne subtelności, które mogą pomóc”.
Oto kilka wskazówek:
1. Mądrze wybieraj aplikacje randkowe
Randkowanie online nie podlega zasadzie „zobacz wszystkie swoje opcje, a następnie podejmij decyzję”. Umówmy się: nie masz na o czasu. Zaoszczędź sobie stresów i nerwów poprzez bycie selektywnym: wybierz aplikację, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. Niektóre serwisy stworzone są do szybkich spotkań, tylko by jak najszybciej zaspokoić swoje fizyczne potrzeby. Inne mają na celu łączenie użytkowników tej samej religii, zbliżonych poglądów politycznych, podobnych hobby. Używaj tylko takich aplikacji, których użyłby także Twój wymarzony partner.
2. Szczerość często popłaca
Badania pokazują, że ludzie zwykle zakochują się w kimś podobnym do siebie. Bardzo ważną rolę odgrywają takie kwestie jak historia związków, pragnienie posiadania dzieci, preferencje dotyczące zwierząt domowych, poglądy polityczne i religia. Szczerze mówiąc, im bardziej wiesz czego chcesz i kim jesteś, tym bardziej prawdopodobne, że trafisz na kogoś, kto będzie do Ciebie pasował.
Randkowanie online może być zatem świetną okazją do tego, by jasno określić, kim się jest i z kim chce się tworzyć wspólne życie. To zaoszczędzi sporo Twojego czasu i wysiłku.
3. Swoją drogą – wybierz dobre foty
Zdjęcia powinny dokładnie przedstawiać Twój wygląd fizyczny — ale powinny to być też zdjęcia, na których siebie lubisz.
Fotki na profilu są niestety ważne. Ponieważ nigdy wcześniej nie spotkałeś danej osoby, to właśnie pierwsze wizualne wrażenie zdeterminuje to, czy poczujesz do niej sympatię. Mimo wiedzy, że wygląd to nie wszystko, to zdjęcia mają duży wpływ na to, czy ktoś uzna Cię za osobę, z którą mógłby się umówić. Specyficzne atrybuty, które generalnie zwiększają atrakcyjność to oczywiście szczery uśmiech (taki, przy którym widać mimiczne zmarszczki) oraz – uwaga – lekkie pochylenie głowy!
4. Bądź konkretny – uwzględnij w swoim profilu tylko to co sprawia, że się wyróżniasz
Nikt nie przeczyta eseju składającego się z sześciu akapitów. Ludzie szybko przeglądają profile, a o ,,przesunięciu w prawo” decydują sekundy. Napisz o sobie tylko te rzeczy, które są dla ciebie naprawdę ważne. Albo napisz coś śmiesznego – humor zawsze jest w cenie.
W opisie skup się na tym, co Cię wyróżnia. Randkowicze zazwyczaj interesują się ludźmi, którzy wydają się ciekawi, mają pasje. Uwzględnij także to, czego szukasz w potencjalnym partnerze – według badań idealna równowaga to 70 procent opisu Ciebie i 30 procent cech osoby, której szukasz.
5. Bądź otwarty
Nie rezygnuj z ludzi, którzy są zawodowymi biegaczami (a Ty nienawidzisz biegać) albo mają nietypowe hobby (jeżeli Twoje to tylko Netflix po pracy). Nie jest to powód, dla którego masz się poddawać i z góry zakładać, że się nie dogadacie. Spróbuj być otwarty na różne idee i pomyśl, że możesz się wiele nauczyć się od ludzi spotkanych online.
Pamiętaj, że rozwój osobisty i bycie ,,open-minded” to jedne z tych cech, które sprawiają, że relacje trwają i mają szanse na bycie długotrwałymi.
6. Prowadź sensowne, ale krótkie rozmowy
Według badań, istnieje wiele aspektów relacji międzyludzkich, o których nie dowiesz się na podstawie samych interakcji online. Eksperci sugerują, aby nie przeciągać pisania online w nieskończoność. Spotkanie w prawdziwym życiu, powinno odbyć się stosunkowo szybko: najlepiej, żeby nastąpiło do dwóch tygodni od początku internetowej znajomości. W ten sposób, nie będziesz idealizować drugiej osoby, a potencjalne rozczarowanie będzie mniejsze.
No i rzeczywiście, staraj się kogoś poznać. Zadawaj konkretne pytania, np. o fragment opisu na profilu, upodobania i antypatie.
7. Baw się dobrze
Korzystanie z aplikacji randkowych powinno być przyjemnością! – potwierdzają to eksperci. „Jeśli traktujesz czas spędzany w aplikacjach randkowych jako przykry obowiązek, nie bawisz się dobrze lub czujesz się źle z samym sobą, zrób sobie przerwę i spróbuj czegoś innego”.