Randki online: jak znaleźć miłość na portalu randkowym

Zapraszamy do przeczytania naszych eksperckich porad dotyczących randkowania online. W tym przewodniku, krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces flirtowania w aplikacjach. Dowiesz się, jak znaleźć najlepszy serwis randkowy, jak chronić swoją cyfrową prywatność i na co uważać. Wyjaśnimy każdą kwestię i rozwiejemy każdą wątpliwość, abyś mogła spokojnie delektować się swoją pierwszą randką!

Wybierz odpowiedni portal randkowy

Nawigowanie w internetowym morzu miłości może być przytłaczające. Cóż, nie trudno się dziwić – szacuje się, że na całym świecie istnieje około 5000 witryn randkowych! Jak się w tym odnaleźć?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jest to, czy witryna jest znana, czy ma swoją renomę.  Sugerujemy logowanie się tylko w popularnych serwisach internetowych, po wcześniejszym sprawdzeniu opinii i komentarzy użytkowników. Zobacz, ile osób sybskrybuje daną witrynę, przeczytaj recenzje (szczególnie te negatywne) i – jeżeli to możliwe- dowiedz się, jaki procent użytkowników znajduje tam swoją drugą połówkę. Tak, po głębszym przeszukaniu Internetu, można znaleźć nawet takie informacje!

Na końcu, sam zaloguj się w najlepszym dla ciebie portalu. Ale uwaga! Zanim się zarejestrujesz, przeczytaj politykę prywatności. Poszukaj sekcji „o nas” i dowiedz się, czy na stronie można znaleźć kontakt do konsultantów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości. Jeżeli nie – dwa razy przemyśl rejestrację w tym miejscu.

Bezpłatny portal randkowy czy płatny?

Wszystko zależy od tego, czego szukasz i czego czekujesz. Strony, gdzie subskrypcja jest płatna, mają zwykle bardziej zaangażowanych użytkowników, którzy szukają stałego związku i prawdziwej relacji. Dzieje się tak, ponieważ traktują dany portal jak inwestycję finansową, dzięki której ułożą sobie swoje życie miłosne. Członkostwo na danych portalach zazwyczaj nie jest tanie, więc jeśli ktoś za nie płaci, zwykle poważnie podchodzi do myśli o znalezieniu związku.

A darmowe witryny? Oczywiście rejestruje się na nich o wiele więcej osób, co oznacza teoretycznie większy wybór w znalezieniu partnera… ale oznacza to również, że szansa na interakcję z oszustem/ oszustką również jest większa.

Randki internetowe i bezpieczeństwo

Musisz wiedzieć, że większość z tych randkowych witryn będzie przechowywać więcej Twoich danych osobowych niż inne strony. Może się zdarzyć, że przy wypełnianiu informacji na swoim profilu, zobaczysz, jak bardzo szczegółowe padają tam pytania. Strony te, często proszą o podanie miasta, w którym mieszkasz, daty urodzenia, stanu cywilnego, płci, a nawet bardziej szczegółowych informacji, takich jak posiadanie zwierząt domowych lub dzieci! Czy dzielenie się takimi szczegółami to zbyt dużo? Cóż, rzeczywiście ilość informacji, których trzeba udzielić, może się wydawać dość spora, jednak ma to swój sens. Dzięki temu, algorytm zawęzi kryteria wyszukiwania i połączy Cię z najlepiej dopasowanymi osobami w Twojej okolicy.

Ponadto, wiele z randkowych portali zawiera tak zwane „quizy osobowości”. Celem tych quizów jest pomoc w dopasowaniu Cię do innych osób o podobnych poglądach. Jednak jak się domyślasz, udzielone przez Ciebie odpowiedzi będą bardzo osobiste. Na pewno chciałbyś mieć pewność, że będą one odpowiednio chronione.

Jak chronić swoją prywatność w serwisach randkowych

•      Niektóre witryny uniemożliwiają usunięcie lub wyłączenie konta! Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy często wracają do randek online, więc portal zachowuje wszystkie informacje o Tobie. Przed rejestracją, koniecznie sprawdź, czy możesz usunąć konto i przede wszystkim, czy witryna usuwa Twoje dane po jego zamknięciu.

•      Sprawdź swoje ustawienia prywatności. Niektóre serwisy randkowe domyślnie upubliczniają profile, co oznacza, że mogą być indeksowane przez wyszukiwarki.

•      Zapoznaj się z polityką prywatności. Powinno być tam jasno napisane, w jaki sposób strona udostępnia Twoje dane osobowe innym członkom. Wątpliwości nie powinien budzić też zapis, kto jeszcze może uzyskać dostęp do Twoich danych (np. osoby trzecie).

•      Dowiedz się, czy Twoje zdjęcie pokazywane jest tylko zarejestrowanym członkom, czy także w celach reklamowych. Jeśli tak, czy możesz zastrzec możliwość wykorzystywania Twojego zdjęcia?

Randki online, a tworzenie profilu randkowego

Oczywiście, że powinieneś stworzyć atrakcyjny profil, który zachęci innych użytkowników do nawiązania z Tobą znajomości. Uważaj jednak na wrażliwe dane, które w nim umieścisz: pamiętaj, że wszyscy będą mogli je zobaczyć! Na przykład możesz napisać, czym na co dzień zajmujesz się w pracy, ale nie pisz konkretnie, jaka to firma.

Utwórz taką nazwę użytkownika, jakiej nie używałeś na żadnym innym koncie. Upewnij się, że nie używasz prawdziwego nazwiska, i nie wymieniasz żadnych innych danych osobowych, takich jak data urodzenia albo miejsce zamieszkania. Dlaczego lepiej zachować ostrożność? Twój profil może być łatwo wyszukany przez osoby trzecie, a co za tym idzie – łatwo będzie Cię znaleźć również na innych stronach, np. w mediach społecznościowych. A nie chcesz chyba udostępniać tych informacji byle komu, bez Twojej zgody.

Chcesz poznać kogoś przez internet? Wybierz odpowiednie zdjęcia!

Twoje ,,profilowe” naprawdę może być skarbnicą wiedzy. Zdjęcia, które opublikujesz w swoim profilu, mogą w rzeczywistości zawierać ogrom informacji, którymi niekoniecznie chciałbyś się dzielić! Dlatego tak ważne jest tło, na którym zrobisz sobie fotkę. 

Znana jest historia jednego z użytkowników portalu randkowego, który dodał na swoim profilu zdjęcie zrobione w pokoju siostry. W ciągu 24 godzin członkowie tej witryny zdołali wyśledzić tożsamość siostry, jej konta w mediach społecznościowych i wiele innych informacji… tylko na podstawie tła zdjęcia. Dlatego bądź ostrożny i pamiętaj – zwykłe selfie na nudnej, białej ścianie jest jak najbardziej w porządku!

Profilowe przykazania, czyli porady redakcji:

•      Stwórz nazwę użytkownika, której nie używałeś na żadnym innym koncie, w innych portalach. Twoja nazwa użytkownika może być łatwo znaleziona, a wszystko, co jest z nią powiązane, może być wyświetlane w wynikach wyszukiwania w Internecie.

•      To samo dotyczy zdjęć, które publikujesz na swoim profilu. Każdy może odwrócić wyszukiwanie obrazów i łatwo zlokalizować inne strony internetowe, na których zamieszczono to samo zdjęcie. Dlatego powinieneś chcieć stworzyć unikalne fotografie, które będą publikowane tylko w tej konkretnej witrynie. Nie masz takich zdjęć? To oznacza, że… możesz zaszaleć z selfie!

•      Załóż darmowe, nowe konto e-mail, aby używać go razem z kontem randkowym, które ma unikalną nazwę. Upewnij się, że konto e-mail nie zawiera żadnych danych osobowych w adresie. Ostrożności nigdy za wiele.

Bezpieczna komunikacja w sieci

Chociaż podanie numeru telefonu lub osobistego adresu e-mail może wydawać się dość niewinne, a na pewno nie niebezpieczne – nie rób tego. Nawet jeżeli rozmawiasz z kimś już długi czas, to ta osoba cały czas pozostaje obca. Dopóki nie spotkasz się z nim/z nią w prawdziwym życiu, nie będziesz wiedzieć czy można jej zaufać. Ludzie mogą tworzyć w Internecie pozory, które w rzeczywistości, nie mają nic wspólnego z ich prawdziwym życiem. Zachowaj ostrożność i nie zdradzaj w Internecie wszystkiego, co może umożliwić innym Twoją kompletną identyfikację. Dopóki nie będziesz mieć pewności, że druga osoba ma dobre zamiary, podawanie swojego nazwiska też nie jest dobrym pomysłem. Po prostu się z tym wstrzymaj.

•      Na początku, komunikacja z osobą, z którą chcesz wyjść na randkę, powinna ograniczać się do samego serwisu randkowego. Wiele z tych witryn ma swoich moderatorów i można zgłaszać każdą rzecz, która wydaje się obraźliwa, a nawet groźna.

•      Jeśli Ty i Twój nowy znajomy zdecydujecie się przenieść rozmowę na pocztę e-mail, użyj dedykowanego konta e-mail, które utworzyłeś dla konta online, aby chronić swoją anonimowość.

•      Kiedy nadejdzie czas na rozmowę telefoniczną, bądź ostrożny i załóż darmowe konto Google Voice, które wygeneruje osobny numer telefonu i przekaże go na Twój telefon komórkowy. W przypadku, gdy okaże się, że druga osoba nie jest godna zaufania, nie będzie ona miała Twojego prawdziwego numeru telefonu.

Poznaj definicję ,,catfishingu”

Catfishing sam w sobie jest innym rodzajem oszustwa: ma on miejsce, gdy dana osoba podaje się za kogoś innego. Wymyśla swoje imię, nazwisko, całą historię, a czasem nawet oszukuje w kwestii swojej płci! Ta taktyka jest wykorzystywana przez internetowych oszustów, aby nakłonić ludzi do romantycznego związku online. Co istotne, oszuści stosujący catfishing, zawsze będą wymyślać nowe wymówki, dlaczego nie mogą się z tobą spotkać, porozmawiać przez telefon lub zobaczyć się  przez kamerkę internetową. Celowo będą opóźniać spotkanie w prawdziwym życiu, ponieważ mogłoby ono doprowadzić do ujawnienia ich tajemnicy. Jeśli profil użytkownika wydaje się zbyt piękny, aby był prawdziwy, prawdopodobnie tak jest. Spróbuj wyszukać zdjęcia potencjalnego oszusta w odwrotnym wyszukiwaniu obrazów w Internecie, a jeśli pojawiają się w innych miejscach, ze zmienionymi imionami, możesz być prawie pewny, że to ściema.

Jak rozpoznać randkowych oszustów

Randki online, choć mogą przynieść ogrom korzyści, a nierzadko także zmienić życie – nie są w stu procentach bezpieczne. Ryzyko, że zamiast w szponach miłości, znajdziemy się w nieciekawej relacji z oszustem – jest niestety realne. Należy jednak pamiętać, że oprócz zagrożenia ze strony różnych świrów, kłamców i catfishersów, istnieje również wiele innych oszustw internetowych, które przeprowadzane są za pośrednictwem randkowych witryn.

•      Osoba, z którą piszesz od jakiegoś czasu, może nagle skontaktować się z Tobą i w dramatycznym tonie opisać, jak to zgubiła paszport i utknęła w obcym kraju. Albo, że ktoś go/ją okradł i nie ma do kogo zwrócić się o pomoc. Albo, że jest w nagłej, skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Albo… cóż, takich sytuacji może być wiele, a pomysłowość doświadczonych oszustów, prawie nigdy się nie kończy. Pamiętaj, że jeśli ktokolwiek poprosi Cię o pomoc pieniężną, powinieneś zgłosić tę osobę, a następnie zablokować.

•      Aby móc zweryfikować tożsamość osoby, z którą rozmawiasz, poproś, żeby zrobiła sobie selfie. Tu i teraz. Jeżeli ta osoba protestuje lub w pokrętny sposób usprawiedliwia się, dlaczego nie może wysłać Ci zdjęcia, najlepiej będzie, jak zachowasz ostrożność.

•      Jeśli już od jakiegoś czasu rozmawiasz z potencjalną ,,randką”, a on/ona ciągle odkłada spotkanie w prawdziwym życiu, wymyślając przy tym coraz to nowe wymówki, uważaj. Zazwyczaj ludzie chcą spotkać się szybko, by wiedzieć, czy opłaca się dalej inwestować w daną znajomość. Przeciwne zachowanie, to baardzo czerwona flaga.

•      Pod żadnym pozorem nie wchodź w linki, wysłane do Ciebie przez osoby, z którymi piszesz. Jest to już dość znany sposób na kradzież: pod linkiem, w najlepszym przypadku znajdziesz witrynę pornograficzną. Niestety, coraz częściej po kliknięciu, złośliwe oprogramowanie w ciągu sekundy ściągnie na Twój telefon lub komputer nieusuwalne wirusy. Nierzadko, taki wirus gromadzi dane o hasłach do Twojej bankowości internetowej, więc po kliknięciu w link, nagle możesz zauważyć, że… z Twojego konta zniknęły wszystkie pieniądze.

•      Jeśli ktoś poprosi Cię o czat przez kamerkę internetową, zachowaj szczególną ostrożność. Przestępca może nagrać tę sesję i użyć jej do szantażowania Cię. Jeśli rozmowa, którą prowadzisz, zaczyna przybierać nieprzyjemny obrót, od razu odłącz czat.

•      Oszuści często tworzą fałszywe profile, które są uruchamiane przez programy zwane botami. Ich celem jest nakłonienie Cię do kliknięcia linku, który opisaliśmy powyżej. W rzeczywistości, dość łatwo jest wykryć bota, ponieważ mają one zestaw z góry określonych „sztywnych” odpowiedzi. Jeśli więc zauważysz, że rozmowa, którą prowadzisz, wydaje się nieco dziwna lub dana osoba nie odpowiada bezpośrednio na twoje pytania, prawdopodobnie jest to bot.

Spotkanie potencjalnych partnerów w realu

Więc w końcu zdecydowałeś się na prawdziwe spotkanie. Nie chcemy oczywiście studzić Twojego zapału, ale nawet jeżeli wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku, nadal powinieneś zachować ostrożność.

•      Upewnij się, że wasze pierwsze spotkanie odbywa się w miejscu publicznym, w którym są inni ludzie. Jeżeli sprawy przytoczą zły obrót, będziesz mieć pewność, że wokół jest ktoś, kto może Ci pomóc. Kolejnym plusem spotkania na neutralnym gruncie jest to, że to Ty zdecydujesz, co dalej. Osoba, z którą się spotykasz nie będzie wiedziała gdzie mieszkasz i jeżeli zdecydujesz, że tak powinno zostać – nigdy się nie dowie.

•      Poinformuj przyjaciół o randce. Powiedz dokąd idziecie, jak długo masz zamiar tam być, kim jest dana osoba. Świadomość, że ktoś jeszcze wie co się z Tobą dzieje, jest nieoceniona. Twój przyjaciel nie tylko będzie mógł udzielić Ci realnej pomocy, gdyby okazało się, że on/ona nie jest tym za kogo się podaje, ale także… wyciągnąć Cię z randki, która okaże się totalną porażką.

•      W niektórych barach, można natknąć się na tabliczki, wywieszane w damskich toaletach: są one skierowane do kobiet, które są w trakcie randki w ciemno, ale mają obawy co do partnera, lub czują przed nim strach. Na tabliczce widnieje nazwa „specjalnego” drinka, który należy zamówić przy barze, jeżeli randka nie idzie tak, jak powinna. Po złożeniu takiego zamówienia, personel Ci pomoże. Korzystaj z tego zawsze, gdy tylko znajdziesz się w niewygodnej lub niebezpiecznej sytuacji.

•      Jeśli nie jesteś gotowy na spotkanie w realu sam na sam z drugą osobą, do niczego się nie zmuszaj. Niektóre portale randkowe oferują swoim użytkownikom dedykowane imprezy, gdzie spotkać możesz innych użytkowników danej aplikacji. Takie spotkania są stosunkowo nowe, zyskują jednak coraz większą popularność. Jest to wspaniały i bardzo bezpieczny sposób na poznanie nowych ludzi w dużej grupie.