Randki online – co musisz o nich wiedzieć?

Czerwone róże i czekoladki w kształcie serc wypełniają półki w sklepach, twoja skrzynka odbiorcza pęka od zniżkowych kuponów na romantyczne kolacje i miłosne gadżety, a twoja babcia znowu zaczyna wypytywać, czy kręci się wokół Ciebie ,,jakiś absztyfikant”.

Jak funkcjonuje dzisiaj świat randki online? Czy relacje damsko-męskie się zmieniły? Czy rzeczywiście Internet jest dobrym miejscem do spotkania ,,drugiej połówki” czy też jest to bardziej miejsce do poznania osób na krótkoterminowe przygody? Czy portale randkowe w przyszłości będą jedynym miejscem do poznania nowych osób, a aplikacje w stylu Tindera i temu podobnych są przyszłością dla wszystkich, którzy chcą znaleźć nowego partnera?

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów dotyczących randek online. Mamy nadzieję, że pomogą Ci one zrozumieć niełatwy świat internetowych podbojów i sprawią, że randkowanie nie będzie już dla Ciebie stresującym doświadczeniem, tylko czystą przyjemnością!

Umawianie się na randki przez internet może być niezręczne

Randki online są od jakiegoś czasu szalenie popularne. Ze wszystkich stron słyszy się historie o cudownych znajomościach, które swój początek miały w Internecie. Oprócz jednorazowych przygód, albo miłych kilkumiesięcznych doświadczeń, nierzadko ludzie tak bardzo przypadają sobie do gustu, że… kończą przed ołtarzem! Słysząc te wszystkie miłosne historie możesz odnieść wrażenie, że po zarejestrowaniu się w randkowej aplikacji, od razu zgłosi się do Ciebie setka potencjalnych partnerów, a spotkanie z nimi będzie wolne od stresu i niezręcznych chwil. Niestety to nieprawda.

Technologia może być bardzo przydatnym narzędziem, ale nie jest lekarstwem na wszystko. Na pewno nie rozwiąże problemów, które pojawiają się w relacjach. Niestety, ludzie coraz częściej logują się w randkowych aplikacjach, mając już bardzo wysokie oczekiwania: myślą, że po przesunięciu palcem po ekranie, ich bratnia dusza cudownie się pojawi. 

Nie zatrać się w takim myśleniu: znalezienie idealnego kandydata wymaga trochę więcej pracy.

Nie inwestuj zbyt dużo czasu przed prawdziwym spotkaniem singli

Anna poznała swojego męża dzięki aplikacji randkowej. Co jest według niej przepisem na sukces w poszukiwaniu miłości przez internet? „Przeczytaj wszystkie informacje, jakie facet ma na swoim profilu. Popiszcie chwilę, ale nie muszą to być rozmowy trwające całe dnie. Umów się z nim na kawę, ale tylko na pół godziny”. Anna twierdzi, że takie krótkie, niezobowiązujące spotkanie w prawdziwym życiu, jest idealnym rozwiązaniem: od razu wiesz, czy jest między wami chemia. Pierwsze lody zostają przełamane, a Ty sama „nie inwestujesz” tak dużo czasu i energii w jedną osobę.

Długie pisanie, nierzadko całych elaboratów, sprawia, że zaczynamy mieć pewne wyobrażenia i oczekiwania co do drugiej osoby. Przeniesienie znajomości od razu do prawdziwego życia sprawi, że magia pierwszego spotkania będzie silna. Wciąż mało się znacie. Wciąż macie bardzo wiele do powiedzenia i odkrycia.

„Poczucie odkrywania drugiej osoby, całkowicie niknie w procesie online” – mówi Anna. „Piszesz z kimś, czytasz o tym, co napisał w swoim profilu i wiesz już kim jest, czego szuka, czasem możesz dość szybko przeczytać całą historię jego życia. Gdy znajomość w internecie trwa za długo, tajemnica pierwszego spotkania niknie… Częściej przychodzi raczej rozczarowanie.

Zdecyduj, czy historia o tym, jak się poznaliście, jest dla Ciebie ważna

Według większości ekspertów, ludzie przykładają dużą wagę do historii spotkania. Bo wyobraź sobie, że idziesz na przyjęcie koktajlowe. Poznajesz nowych ludzi, nowe pary. Czego dotyczą pierwsze rozmowy? Oczywiście historii tego, jak się poznaliście! Więc, jeżeli jesteś jedną z osób, dla których opowieść ich życia jest ważna, a nie będziesz miała do opowiedzenia romantycznej/zabawnej/ ciekawej historii, możesz mieć wrażenie, że coś Cię w życiu ominęło.

Zanim więc wyruszysz na internetowe łowy, zastanów się, czy nie wolałabyś poznać kogoś w bardziej nieoczekiwany, spontaniczny sposób. Nie dla wszystkich, ale dla wielu ludzi jest to – mimo iż przyziemny – wciąż lepszy pomysł na początek znajomości, niż sztywne, ustrukturyzowane randki przez aplikacje. A teraz pomyśl o tym, że będziesz musiała powtarzać swoją historię nie tylko babci i rodzinie, ale także wszystkim nowo poznanym ludziom – jeżeli ta myśl sprawia, że się wzdrygasz, być może jesteś osobą, która powinna trzymać się staromodnego podejścia do rozpoczynania nowych relacji.

Twierdzenia dotyczące długoterminowej kompatybilności nie są udowodnione

Obecnie toczy się głośna debata, zarówno w samej branży ,,randkowej” jak i poza nią, na temat tego, co faktycznie robią algorytmy używane przez internetowe serwisy randkowe i czy od tego, w jaki sposób stworzysz swój profil faktycznie zależy to, czy Twoje możliwości poznania nowych osób się zwiększą. Czy mogą one rzeczywiście cokolwiek przewidzieć, a może jednak to wszystko jest trochę jak wróżenie z fusów?

Wiele serwisów randkowych reklamuje się jako portale, dzięki którym można poznać miłość swojego życia, czy tez stworzyć udany, długi związek. Jednak czy to naprawdę działa? Czy można przewidzieć, że para nieznajomych – mężczyzna i kobieta, którzy nigdy się nie spotkali – mogą być razem szczęśliwi?

Według ekspertów, dowody na takie twierdzenia, mogą być raczej dość wątpliwe. Jeden z psychologów randkowania, Jack Smith, powołuje się przy tym na badanie, które wykazało, że socjologowie mogą przewidzieć długoterminową zgodność pary, która już jest razem, i to z dużą dokładnością. Jednak przewidywanie, jak i czy dwie zupełnie obce sobie osoby przetrwają próbę czasu, jest czymś zupełnie innym.

Jeszcze nikomu nie udało się zaprezentować takiej umiejętności, by za pomocą algorytmów połączyć dwie kompletnie nieznane sobie osoby, które stworzyłyby długotrwały związek. Dzieje się tak, ponieważ istnieje bardzo wiele czynników, których nie da się przerobić na algorytm.”– mówi Smith. To, że para nieznajomych ludzi przypada sobie do gustu i jest w stanie stworzyć dobrą relację, to zawsze kwestia szczęścia i przypadku. Dlatego zapewnianie przez serwisy randkowe, że wiedzą coś więcej, niż Ty, to najczęściej duże wyolbrzymienie. Niestety, cały czas jesteśmy zdani na siebie.

Przygotuj się na kłamstewka

To jeden z istotniejszych minusów randkowanie online – wszyscy trochę koloryzują. Troszkę oszukują. Gdy umawiasz się z kimś, kogo poznałaś przez internet, nigdy do końca nie wiesz, czy to co mówi jest prawdą. Nie macie wspólnych znajomych, nie ma więc elementu ,,sprawdzającego”.  Jednak najczęstsze kłamstwa dotyczą aparycji: mężczyźni mają tendencję do dodawania kilku centymetrów do swojego wzrostu, kobiety odejmują sobie kilka kilogramów ze swojej wagi… 

Zawsze podchodź więc do wszystkiego z lekkim dystansem: unikniesz rozczarowań.

ONS nie jest tylko dla mężczyzn!

Marcin, który zarejestrował się w popularnym randkowym serwisie parę lat temu, przyznaje, że szukał miłości: ,,odkryłem jednak, że niesamowita liczba kobiet przychodziła na pierwszą randkę prosto do mojego domu. I oczywiście byłem absolutnie zachwycony tym doświadczeniem, ale także naprawdę zszokowany… Gdybym powiedział, ile kobiet nie miałoby problemu z przyjściem prosto do mojego domu i to tylko na seks: bez randki, bez kawy— trudno byłoby Wam w to uwierzyć”.

Jack Smith twierdzi, że randki online mogą obalić teorię, że to tylko mężczyźni zainteresowani są przygodnym seksem. „W tym momencie nie wiemy, czy mężczyźni rzeczywiście mają więcej doświadczeń z ,,seksem na jedną noc” niż kobiety. Z pewnością przekonanie przez cały czas było takie, że mężczyźni są jakby biologicznie zaprogramowani, aby uprawiać seks krótkoterminowy – ja nie wierzę, że tak jest. Myślę, że dzięki randkom online, wszyscy przekonamy się, że to stereotyp.”

Nie zwracaj zbytniej uwagi na zdjęcia… na początku

Doświadczenie Mateusza: „Znalazłem moją dziewczynę prawie 14 miesięcy temu na dedykowanym portalu randkowym. Jak to zrobiłem? Kluczem było wyjście poza 10-20 procent użytkowników, którzy otrzymują zdecydowaną większość wiadomości.” Co to oznacza w praktyce? Spróbuj najpierw zignorować zdjęcia i po prostu skup się na profilu. Spójrz na zdjęcie dopiero, gdy już lepiej zrozumiesz, kim jest dana osoba. Problemem, z którym boryka się większość randkowiczów online, jest to, że oceniają kogoś tylko na podstawie wyglądu. A więc kilka najlepiej dobranych zdjęć decyduje o tym, czy uznasz daną osobę za atrakcyjną. Wyjdź poza ten schemat. Najczęstszym błędem jest nie próbowanie nawiązania znajomości z ludźmi, którzy mogliby być świetnymi partnerami, gdybyś spotkał ich osobiście. Jeśli się przełamiesz, Twoje szanse na sukces bardzo wzrosną.

Kiedy publikujesz swoje zdjęcie, wybierz takie, na którym widać twarz i nie jesteś w okularach przeciwsłonecznych. Celem zdjęcia profilowego jest dostarczenie ludziom informacji na temat tego, jak wyglądasz. Niech spełni swoje zadanie!

Każdy znajdzie portal randkowy, który mu będzie odpowiadał najbardziej

Jeśli masz typ osób, z którymi chciałbyś się umówić, prawie na pewno istnieje serwis randkowy idealny dla Ciebie. Jesteś fanem Mac czy PC? Konserwatystą czy lewicowcem? Ateistą czy wierzącym? Zanim zainwestujesz w płatną subskrypcję, poszukaj mniej oczywistych witryn: zwłaszcza, jeżeli jakaś cecha u drugiej osoby, jest dla ciebie wyjątkowo ważna.